Self

Self

Editör Puanı: 4/5
4

3 Kullanıcı: 4.6/5

4.6
Self
Self
Self
Self
Self
Self

Türk Yapımı Psikolojik Korku/Gerilim Oyunu

Cenk Barkın Us Son güncelleme 3 yıl önce

Self ilginç hikayesi ve basit oynanışıyla Türk yapımı oyunlar arasında ön plana çıkıyor

Türk yapımı oyunlar her geçen sene daha da sık karşımıza çıkmaya başladı ve bu da aslında Türk oyun sektörü adına çok önemli bir gelişme. Senelerdir ülkemizdeki oyun geliştiricileri hayallerini gerçekleştirmek için çalışmalarına devam ediyor ve küçük projelerle karşımıza çıkıyor. Bu sefer de Aslan Game Studio isimli bir stüdyodan Ahmet Kamil Keleş'in bir eseriyle karşı karşıyayız.

Self isimli bu psikolojik korku/gerilim oyununda kendisinden nefret eden deli bir adamın kabuslarla dolu dünyasına tanıklık ediyoruz. Yoğun atmosferi ve yine bu atmosferi oldukça güzel destekleyen klasik müzikleriyle Self kısa soluklu ancak hedef olan gerilimi oyuncuya başarıyla veren bir yapıya sahip. Oyunun oynanışı macera tadında 'tıkla ve yönet' şeklinde ilerliyor ve siz oyunda bulmacaları çözmek için etrafla iletişime geçmelisiniz. Oyunu kendisinden nefret eden adamın görüşünden izlediğiniz için ekranın her yanındaki dikkatinizi çekecek objeleri incelemelisiniz. Bu sayede karakter içinden geçenleri anlatıyor ve siz de ne yapmanız gerektiğini az çok anlıyorsunuz. Diğer yandan inceleme dışında eşyaları kullanmakta oyunda büyük bir rol oynuyor. Bunun için de oyunun envanter sistemini kullanıyorsunuz. Etrafta bulduğunuz nesnelerin bazılarını envanter sistemi sayesinde yanına alabiliyorsunuz.

Kısa bir hikayeyi anlatan, ancak bunu yoğun yaşatan Self'te yapımcı kesinlikle yetişkinlere hitap ediyor. Yerli oyun yapımcılarından ayrılarak küçük yaş kitleyi hiçe sayan yapımcının hedefi ise basit: insanın kendine zarar vermesi oyunda hikayenin önemli bir kısmını oluşturuyor. Bu noktada oyun boyunca gizemli geçmişinden kaçmaya çalışıp sürekli kendine zarar veren bir psikopatın hikayesini oynadığımız için Self 18 yaşından küçüklere hitap etmiyor. Korku oyunu bağlamında da herhangi bir canavar, yaratık vb. şeylerle karşılaşmayıp, direkt olarak adamın psiklojisi üzerine yoğunlaşan bir gerilim görüyoruz.

Aslan Game Studio, Self'i tamamen ücretsiz olarak tüm oyunculara sunuyor. Oyunun kendinden Türkçe olması yanısıra İngilizce dil paketi de var. Oyun boyunca etrafla iletişime geçeceğiniz nesneler, diyaloglar, aklınıza gelebilecek her şey tamamen Türkçe.

Self'in grafik ve modellemeleri maalesef bekleneni vermiyor. En başında normal bir oyun gözüyle yaklaşırsanız Self'in grafikleri tadınızı kaçırabilir, ancak macera oyunu olduğundan bunu göz ardı edip hikaye odaklı ilerlemeye çalışırsanız Self'ten kesinlikle keyif alacaksınız. Oyunun müzikleri ise grafiklere nazaran daha uyumlu olmuş ve atmosferi destekler derecede iniş çıkışlara sahip.

Yerli oyunları denemeyi sevenler ve özellikle psikolojik gerilim oyunundan hoşlananlar Self'i mutlaka denemeli. Ülkemizde bir şeylerin hareketlenmeye başladığını görmek biz oyuncular için gerçekten büyük önem taşıyor.

Self Artı Yönleri
 • + Gerilim atmosferi başarılı
 • + Müzik seçimi oyunun temasına harika gitmiş
 • + Macera tarzı oynanış hikayeye yakışmış
Self Eksi Yönleri
 • - Eminiz ki grafikler istense daha iyi yapılabilirdi
 • - Diyaloglar oyunda önemli bir rol oynamasına karşın kısa tutulmuş

Self için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.
Lisans:
Ücretsiz
Dil Desteği:
İngilizce Türkçe
Geçen Hafta / Toplam:
40 / 12,063
İşletim Sistemi:
Win8/Win7/Win8.1

Çeşitli Popülerleri

 1. Okey
  OkeyBedava Okey Oyunu
 2. Happy Wheels
  Happy WheelsMutlu Tekerler Oyunu
 3. slither.io
  slither.ioTarayıcı Tabanlı Beceri Oyunu
 4. Facebook Gameroom
  Facebook GameroomFacebook Oyunları
 5. Icy Tower
  Icy TowerBuz Kulesine Tırmanma Oyunu