Kingdom Online

Kingdom Online

Editör Puanı: 4/5
4
Kingdom Online
Kingdom Online
Kingdom Online
Kingdom Online
Kingdom Online
Kingdom Online

Windows İçin Kingdom Online Oyunu

Cenk Barkın Us Son güncelleme 3 yıl önce

Knight Online'ın yapımcılarından yepyeni bir fantastik dünya

Kingdom Online yeni yeni filizlenen, ancak Türkiye'nin MMO alanında bir süre can damarı olmuş Knight Online'ın izinden giden bir MMORPG oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun yayıncısı NTT Game her ne kadar Kingdom'ı genellikle Knight'ın üzerinden lanse etse de aslında firmanın bu oyuna gerçekten güvendiğini ve oyuncularına da kendini kanıtlamak istediğini görüyoruz. Bu noktada firmanın samimiyeti şimdiden birçok oyuncuyu Kingdom'a çekmiş durumda.

Peki Kingdom tam olarak nedir ve Knight'tan farkı neler? Bu soruyu aslında NTT gayet samimi bir şekilde cevaplıyor: "Knight'ın izlenimi üzerine daha yapıcı ögeler katarak Kingdom'ı daha gerçekten sevilen bir oyun haline getirmeye çalışıyoruz." Knight'ın şanını düşünecek olursak bununla birlikte gelen bir sürü olumsuzluklar da ülkemizin dört bir yanına dağıldı ve oyunun adı bir nevi dokuz olarak koyuldu. NTT de bu durumu ellerinden geldikçe sekize indirmeye çalıştığı için Kingdom'da daha topluluk dostu, kullanıcılarının söylediklerine kulak veren ve tamamen oyuncular için çalışan bir vizyona sahipler.

Öncelikle oyunun alfa testlerindeki izlenimlerime göre Kingdom bir MMO olarak biraz daha stratejiye kayan bir yol sergiliyor. Bu da büyük ihtimalle Knight'taki algıyı olduğu gibi oyunculara aktarmamak ve bu oyunun çok daha gelişmiş olduğunu kullanıcılara göstermek. Kingdom'da ırk seçmeden sınıf oluşturuyor ve maceramıza başlıyoruz. Bu ikilem birçok oyuncuyu PvP bazında düşündürse de aslında bu ırk meselesinin kalkmış olması iyi bir kara olmuş. Sonuçta son dönemlerde çıkan MMO'lar artık belirli bir formatta ilerliyor ve bunun dışına adım attığınız anda oyunun sürükleyici yanı nerdeyse sıfırlanıyor. Aynı şekilde Kingdom da hem PvP'de hem de genel oynanışta bazı normları bir kenara bırakmış ve oyuna farklı özellikler getirmiş.

Yenilenme süreci dersek yine oyunu Knight'la karşılaştırıyorum, PvE mantığı çok iyi bir şekilde güncellenmiş. Artık oyunda "şundan şu kadar kes de gel," diyen amcalar olduğu kadar, birlikte göreve çıktığınız NPC'ler ve daha interaktif görevler veren bazı yerleşkeler de var. Yeni zindanların da desteğiyle belki de artık oyuncuların tek amacı birden maksimum seviyeye ulaşıp PvP yapmak olmayacak, oyunu doya doya yaşayabilecekler. Boss mantığı da gayet iyi bir şekilde hem harita etkinliklerine hem de zindan sonlarına yedirilmiş. Üstelik kendilerinden gerçekten oyun içerisinde kullanabileceğiniz kıymetli eşyalar düşüyor.

Eşyalar derken oyunda binek olması belki de Kingdom'ın en büyük artı biri olmuş. Yeni çıkan bir MMO olarak Kingdom da binek sistemine geçmiş ve bu adım elbette ki herkesin yararına olmuş. En azından artık etrafta swift büyüsü için yalvaranlar olmayacak. Herkes dilediği bineği sahiplenebiliyor ve oyun içerisinde hızlıca hareket edebiliyoruz. NTT bu noktada oyuncularına büyük avantajlar sunarak çeşitli binek imkanları da tanıyor.

Genel olarak Kingdom Online, Türkiye'de online bir devri başlatmış Knight'tan bir şeyler aldığı kadar üzerine yeni şeyler de ekleyerek daha modern bir yapılanma sürecinden geçmiş. Oyun hala da geliştiriliyor ve zannediyorum ki yakında gerçekten büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olacak. Knight sevdasından kurtulamayanların artık ileriye dönük adım atma zamanları gelmiş gibi gözüküyor.

Kingdom Online Artı Yönleri
 • + PvE sistemi
 • + Binek seçenekleri
 • + Online olduğu kadar stratejik de bir yapıya sahip
Kingdom Online Eksi Yönleri
 • - Grafik anlamında Knight'ın çok az ilerisinde

Kingdom Online için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.
Lisans:
Ücretsiz
Dil Desteği:
Türkçe
Geçen Hafta / Toplam:
9 / 10,819
İşletim Sistemi:
Win8/Win7/Win8.1
Üretici:
NTT Game

Macera ve RPG Popülerleri

 1. GTA 5 %100 Save
  GTA 5 %100 SaveGTA 5 İçin 0 Bitmiş Save Dosyası
 2. Unturned
  UnturnedÜcretsiz Online Zombi Oyunu
 3. Mount & Blade II: Bannerlord
  Mount & Blade II: BannerlordOrta Çağ Dövüş Simülasyonu
 4. Mount&Blade Warband
  Mount&Blade WarbandTürk Yapımı Rol Yapma Oyunu
 5. Point Blank
  Point BlankOnline MMOFPS Oyunu